Orange Municipal Airport (ORE)
Orange Municipal Airport (ORE)
ORE
Orange Municipal Airport (ORE)
Orange, MA
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | ORE |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
072-17-18.6000W/42-34-12.0000N -72.288500/42.570000 (Estimated) |
| Elevation | 555 ft / 169.16 m (Surveyed) |
| Land | 580 acres |
| From nearest city | 1 nautical miles SE of Orange, MA |
| Location | Franklin County, MA |
| Magnetic Variation | 15W (2005) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | New York |
| Region | ANE - New England |
| Boundary ARTCC | ZBW - Boston |
| Tie-in FSS | BDR - Bridgeport |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | ORE (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY3 |
Runway 01/19
| Dimensions | 4999 x 75 ft (1524 x 23 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 01 | 19 | |
|---|---|---|
| Alignment | 1° | 127° |
| Physical elevation | 555.00 ft | 534.00 ft |
| Coordinates | 42.561239N / 72.290299W | 42.574955N / 72.290107W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Basic , Good Condition |
| REIL | No | No |
Runway 14/32
| Dimensions | 4801 x 75 ft (1463 x 23 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 14 | 32 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 533.00 ft | 551.00 ft |
| Coordinates | 42.575952N / 72.293830W | 42.568007N / 72.279616W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| REIL | No | No |