Worcester Regional Airport (ORH)
Worcester Regional Airport (ORH)
ORH
Worcester Regional Airport (ORH)
Worcester, MA
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | ORH |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
071-52-32.2000W/42-16-01.7000N -71.875611/42.267139 (Estimated) |
| Elevation | 1009 ft / 307.54 m (Surveyed) |
| Land | 1000 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles W of Worcester, MA |
| Location | Worcester County, MA |
| Magnetic Variation | 15W (1995) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | Yes |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | Yes |
| Sectional chart | New York |
| Region | ANE - New England |
| Boundary ARTCC | ZBW - Boston |
| Tie-in FSS | BDR - Bridgeport |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | ORH (NOTAM-d service available) |
| Certification type/date | I B S 05/1973 |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 11/29
| Dimensions | 7001 x 150 ft (2134 x 46 m) |
| Surface | ASPH-E |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 11 | 29 | |
|---|---|---|
| Alignment | 94° | 127° |
| Physical elevation | 980.00 ft | 988.00 ft |
| Coordinates | 42.267330N / 71.890796W | 42.266042N / 71.864990W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Precision instrument , Good Condition | Precision instrument , Good Condition |
| ILS type | ILS/DME | ILS/DME |
| VGSI | 4-light PAPI on left | |
| RVR equipment | touchdown, rollout | touchdown, rollout |
| Approach light | MALSR | |
| REIL | No | Yes |
| CL lights | Yes | Yes |
| TDZ lights | Yes | No |
Runway 15/33
| Dimensions | 5000 x 100 ft (1524 x 30 m) |
| Surface | ASPH-G |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 15 | 33 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 1009.00 ft | 998.00 ft |
| Coordinates | 42.272845N / 71.878651W | 42.262691N / 71.866231W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Basic , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 4-box on left | 4-light PAPI on left |
| REIL | Yes | Yes |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |
- WILDLIFE INVOF OF ARPT, BIRDS ON & INVOF ARPT.
- DURG SNOW REMOVAL OPNS 30 MIN PPR ON FREQ 120.50 DURG TWR HRS OR FREQ 119.0 DURG NON TWR HRS OR CALL 508-799-1325.
- USE CAUTION FOR ARPT VEHICLES MONITORING CTAF & OPERATING ON ARPT DURG NON-TOWERED HRS.
- TRANSIENT ACFT CONTACT FBO ON 122.95 FOR SVCS.
- RY GUARD LGTS INSTALLED ON ALL TWY TO RY INTERSECTIONS FOR RY 11/29 ONLY.
- FILED FOR RECORD PURPOSES ONLY.