North Little Rock Municipal Airport (ORK)
North Little Rock Municipal Airport (ORK)
ORK
North Little Rock Municipal Airport (ORK)
North Little Rock, AR
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | ORK |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
092-15-14.9000W/34-49-59.3000N -92.254139/34.833139 (Estimated) |
| Elevation | 545 ft / 166.12 m (Surveyed) |
| Land | 621 acres |
| From nearest city | 4 nautical miles N of North Little Rock, AR |
| Location | Pulaski County, AR |
| Magnetic Variation | 02E (2000) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Memphis |
| Region | ASW - Southwest |
| Traffic Pattern Alt | 1000 ft |
| Boundary ARTCC | ZME - Memphis |
| Tie-in FSS | JBR - Jonesboro |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | JBR (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGSY |
Runway 05/23
| Dimensions | 5002 x 75 ft (1525 x 23 m) |
| Surface | CONC-G |
| 05 | 23 | |
|---|---|---|
| Alignment | 55° | 127° |
| Physical elevation | 541.00 ft | 518.00 ft |
| Coordinates | 34.828565N / 92.259016W | 34.836417N / 92.245338W |
| Traffic pattern | Left | Right |
| Runway marking | Precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| ILS type | ILS/DME | |
| VGSI | 2-light PAPI on left | 2-light PAPI on left |
| REIL | Yes | Yes |
Runway 17/35
| Dimensions | 3019 x 75 ft (920 x 23 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 17 | 35 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 544.00 ft | 541.00 ft |
| Coordinates | 34.838353N / 92.257435W | 34.830058N / 92.257374W |
| Traffic pattern | Right | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 2-light PAPI on left | 2-light PAPI on left |
| REIL | Yes |