Oscoda-wurtsmith Airport (OSC)
Oscoda-wurtsmith Airport (OSC)
OSC
Oscoda-wurtsmith Airport (OSC)
Oscoda, MI
Latest photos of Oscoda-wurtsmith Airport (OSC)
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | OSC |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
083-23-39.0000W/44-27-05.5000N -83.394167/44.451528 (Estimated) |
| Elevation | 633 ft / 192.94 m (Surveyed) |
| Land | 2000 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles NW of Oscoda, MI |
| Location | Iosco County, MI |
| Magnetic Variation | 07W (2005) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Sectional chart | Lake Huron |
| Region | AGL - Great Lakes |
| Boundary ARTCC | ZMP - Minneapolis |
| Tie-in FSS | LAN - Lansing |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | OSC (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | N |
Runway 06/24
| Dimensions | 11800 x 200 ft (3597 x 61 m) |
| Surface | ASPH-F |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 06 | 24 | |
|---|---|---|
| Alignment | 58° | 127° |
| Physical elevation | 633.00 ft | 620.00 ft |
| Coordinates | 44.442985N / 83.413354W | 44.460061N / 83.374968W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Precision instrument , Fair Condition | Precision instrument , Fair Condition |
| ILS type | ILS | LOC/GS |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| Approach light | MALSR |