Ottumwa Regional Airport (OTM)
Ottumwa Regional Airport (OTM)
OTM
Ottumwa Regional Airport (OTM)
Ottumwa, IA
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | OTM |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
092-26-49.4618W/41-06-25.8528N -92.447073/41.107181 (Estimated) |
| Elevation | 845 ft / 257.56 m (Surveyed) |
| Land | 1600 acres |
| From nearest city | 5 nautical miles NW of Ottumwa, IA |
| Location | Wapello County, IA |
| Magnetic Variation | 03E (1985) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Chicago |
| Region | ACE - Central |
| Boundary ARTCC | ZAU - Chicago |
| Tie-in FSS | FOD - Fort Dodge |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | OTM (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGPY |
Runway 04/22
| Dimensions | 4600 x 100 ft (1402 x 30 m) |
| Surface | ASPH-CONC-E |
| 04 | 22 | |
|---|---|---|
| Alignment | 45° | 127° |
| Physical elevation | 842.00 ft | 833.00 ft |
| Coordinates | 41.105197N / 92.451446W | 41.114126N / 92.439644W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 2-light PAPI on left | 2-light PAPI on left |
| REIL | Yes | Yes |
Runway 13/31
| Dimensions | 5885 x 150 ft (1794 x 46 m) |
| Surface | ASPH-CONC-G |
| 13 | 31 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 840.00 ft | 838.00 ft |
| Coordinates | 41.110950N / 92.455821W | 41.099536N / 92.440713W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Precision instrument , Good Condition | Precision instrument , Good Condition |
| ILS type | ILS | |
| VGSI | 4-box on left | |
| Approach light | ODALS | MALSR |
| REIL | No | No |