University Of Oklahoma Westheimer Airport (OUN)
University Of Oklahoma Westheimer Airport (OUN)
OUN
University Of Oklahoma Westheimer Airport (OUN)
Norman, OK
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | OUN |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
097-28-19.7000W/35-14-44.0000N -97.472139/35.245556 (Estimated) |
| Elevation | 1182 ft / 360.27 m (Surveyed) |
| Land | 727 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles NW of Norman, OK |
| Location | Cleveland County, OK |
| Magnetic Variation | 07E (1985) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | Yes |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Dallas-ft Worth |
| Region | ASW - Southwest |
| Traffic Pattern Alt | 1000 ft |
| Boundary ARTCC | ZFW - Fort Worth |
| Tie-in FSS | MLC - Mc Alester |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | OUN (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGPVY |
Runway 03/21
| Dimensions | 4748 x 100 ft (1447 x 30 m) |
| Surface | ASPH-F |
| 03 | 21 | |
|---|---|---|
| Alignment | 36° | 127° |
| Physical elevation | 1175.00 ft | 1179.00 ft |
| Coordinates | 35.236215N / 97.475799W | 35.246739N / 97.466406W |
| Traffic pattern | Left | Right |
| Runway marking | Non-precision instrument , Fair Condition | Non-precision instrument , Fair Condition |
| ILS type | LOC/DME | |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| Approach light | MALS |
Runway 17/35
| Dimensions | 5199 x 100 ft (1585 x 30 m) |
| Surface | ASPH-G |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 17 | 35 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 1182.00 ft | 1177.00 ft |
| Coordinates | 35.256440N / 97.473114W | 35.242158N / 97.473012W |
| Traffic pattern | Right | Left |
| Runway marking | Precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| ILS type | ILS/DME | |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| Approach light | MALSR | |
| REIL | Yes |
- 180 DEG TURNS PROHIBITED ON RWYS FOR ALL OTHER THAN SINGLE ENGINE LIGHT ACFT.
- TPA FOR HELS 500 FT AGL; SINGLE ENGINE 1000 FT AGL; MULTI-ENGINE & JETS 1500 FT AGL.
- USE EXTREME CARE COYOTES & DEER ON & INVOF OF RYS.
- HIGH DENSITY STUDENT OPNS INVOF ARPT & 5 MILES SOUTH.
- PREFERRED CALM WIND RY 21.
- PRE DATES THE ACT.