Oroville Municipal Airport (OVE)
Oroville Municipal Airport (OVE)
OVE
Oroville Municipal Airport (OVE)
Oroville, CA
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | OVE |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
121-37-19.2000W/39-29-16.1000N -121.622000/39.487806 (Estimated) |
| Elevation | 194 ft / 59.13 m (Surveyed) |
| Land | 877 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles SW of Oroville, CA |
| Location | Butte County, CA |
| Magnetic Variation | 16E (1990) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | San Francisco |
| Region | AWP - Western-Pacific |
| Traffic Pattern Alt | 800 ft |
| Boundary ARTCC | ZOA - Oakland |
| Tie-in FSS | RIU - Rancho Murieta |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | OVE (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGPRY |
Runway 02/20
| Dimensions | 6020 x 100 ft (1835 x 30 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 02 | 20 | |
|---|---|---|
| Alignment | 33° | 127° |
| Physical elevation | 182.00 ft | 185.00 ft |
| Coordinates | 39.478849N / 121.631809W | 39.492713N / 121.620200W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Basic , Good Condition | Basic , Good Condition |
| VGSI | 2-light PAPI on left | |
| REIL | No | No |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |
Runway 13/31
| Dimensions | 3540 x 100 ft (1079 x 30 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 13 | 31 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 193.00 ft | 177.00 ft |
| Coordinates | 39.495205N / 121.618862W | 39.487367N / 121.611449W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Basic , Good Condition | Basic , Good Condition |
| VGSI | 2-light PAPI on left | 2-light PAPI on left |
| REIL | No | No |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |