Boscobel Airport (OVS)
Boscobel Airport (OVS)
OVS
Boscobel Airport (OVS)
Boscobel, WI
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | OVS |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
090-40-25.3916W/43-09-39.0667N -90.673720/43.160852 (Estimated) |
| Elevation | 673 ft / 205.13 m (Surveyed) |
| Land | 382 acres |
| From nearest city | 2 nautical miles NE of Boscobel, WI |
| Location | Grant County, WI |
| Magnetic Variation | 01W (2010) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Chicago |
| Region | AGL - Great Lakes |
| Traffic Pattern Alt | 830 ft |
| Boundary ARTCC | ZAU - Chicago |
| Tie-in FSS | GRB - Green Bay |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | OVS (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | N |
Runway 02/20
| Dimensions | 3656 x 58 ft (1114 x 18 m) |
| Surface | ASPH-F |
| 02 | 20 | |
|---|---|---|
| Alignment | 17° | 127° |
| Physical elevation | 672.00 ft | 668.00 ft |
| Coordinates | 43.153025N / 90.680264W | 43.162622N / 90.676283W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Basic , Fair Condition | Basic , Fair Condition |
| REIL | No | No |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |
Runway 07/25
| Dimensions | 5000 x 75 ft (1524 x 23 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 07 | 25 | |
|---|---|---|
| Alignment | 67° | 127° |
| Physical elevation | 668.00 ft | 671.00 ft |
| Coordinates | 43.160397N / 90.679020W | 43.165736N / 90.661760W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Fair Condition | Non-precision instrument , Fair Condition |
| VGSI | 2-light PAPI on left | 2-light PAPI on left |
| REIL | Yes | Yes |