Owatonna Degner Regional Airport (OWA)
Owatonna Degner Regional Airport (OWA)
OWA
Owatonna Degner Regional Airport (OWA)
Owatonna, MN
Latest photos of Owatonna Degner Regional Airport (OWA)
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | OWA |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
093-15-31.7751W/44-07-22.6265N -93.258826/44.122952 (Estimated) |
| Elevation | 1145 ft / 349.00 m (Surveyed) |
| Land | 260 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles NW of Owatonna, MN |
| Location | Steele County, MN |
| Magnetic Variation | 02E (2000) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Omaha |
| Region | AGL - Great Lakes |
| Traffic Pattern Alt | 852 ft |
| Boundary ARTCC | ZMP - Minneapolis |
| Tie-in FSS | PNM - Princeton |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | OWA (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | N1 |
Runway 05/23
| Dimensions | 3000 x 75 ft (914 x 23 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 05 | 23 | |
|---|---|---|
| Alignment | 50° | 127° |
| Physical elevation | 1138.00 ft | 1139.00 ft |
| Coordinates | 44.119466N / 93.259899W | 44.124792N / 93.251191W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| REIL | Yes | Yes |
Runway 12/30
| Dimensions | 5500 x 100 ft (1676 x 30 m) |
| Surface | CONC-G |
| 12 | 30 | |
|---|---|---|
| Alignment | 124° | 127° |
| Physical elevation | 1106.00 ft | 1145.00 ft |
| Coordinates | 44.127614N / 93.269300W | 44.119179N / 93.251934W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Precision instrument , Good Condition | Precision instrument , Good Condition |
| ILS type | ILS | |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| Approach light | MALSR | |
| REIL | Yes | No |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |