Owensboro-daviess County Airport (OWB)
Owensboro-daviess County Airport (OWB)
OWB
Owensboro-daviess County Airport (OWB)
Owensboro, KY
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | OWB |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
087-10-00.5828W/37-44-19.8030N -87.166829/37.738834 (Estimated) |
| Elevation | 407 ft / 124.05 m (Surveyed) |
| Land | 826 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles SW of Owensboro, KY |
| Location | Daviess County, KY |
| Magnetic Variation | 04W (2015) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | Yes |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | St Louis |
| Region | ASO - Southern |
| Boundary ARTCC | ZID - Indianapolis |
| Tie-in FSS | LOU - Louisville |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | OWB (NOTAM-d service available) |
| Certification type/date | I B S 04/1989 |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 06/24
| Dimensions | 5000 x 100 ft (1524 x 30 m) |
| Surface | ASPH-CONC-F |
| 06 | 24 | |
|---|---|---|
| Alignment | 52° | 127° |
| Physical elevation | 405.00 ft | 403.00 ft |
| Coordinates | 37.736035N / 87.173019W | 37.744494N / 87.159397W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 2-light PAPI on left | 2-light PAPI on left |
| REIL | Yes | Yes |
Runway 18/36
| Dimensions | 8000 x 150 ft (2438 x 46 m) |
| Surface | CONC-E |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 18 | 36 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 407.00 ft | 397.00 ft |
| Coordinates | 37.748916N / 87.167766W | 37.726965N / 87.166667W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Precision instrument , Good Condition | Precision instrument , Good Condition |
| ILS type | ILS | |
| VGSI | 4-box on left | 4-light PAPI on left |
| Approach light | MALSR | |
| REIL | Yes |