Ottawa Municipal Airport (OWI)
Ottawa Municipal Airport (OWI)
OWI
Ottawa Municipal Airport (OWI)
Ottawa, KS
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | OWI |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
095-15-10.6994W/38-32-20.5893N -95.252972/38.539053 (Estimated) |
| Elevation | 966 ft / 294.44 m (Surveyed) |
| Land | 352 acres |
| From nearest city | 4 nautical miles S of Ottawa, KS |
| Location | Franklin County, KS |
| Magnetic Variation | 04E (2000) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Kansas City |
| Region | ACE - Central |
| Boundary ARTCC | ZKC - Kansas City |
| Tie-in FSS | ICT - Wichita |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | ICT (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 13/31
| Dimensions | 1785 x 95 ft (544 x 29 m) |
| Surface | TURF-P |
| 13 | 31 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 958.00 ft | 961.00 ft |
| Coordinates | 38.539614N / 95.256781W | 38.536389N / 95.252083W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking |
*13/31 MARKED WITH RED & WHITE CONES; INTERSECTIONS MKD W/CORRUGATED PANELS. |
Runway 17/35
| Dimensions | 4500 x 75 ft (1372 x 23 m) |
| Surface | CONC-E |
| 17 | 35 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 964.00 ft | 964.00 ft |
| Coordinates | 38.545646N / 95.252420W | 38.533293N / 95.252366W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 2-light PAPI on left | 2-light PAPI on left |
| REIL | Yes | Yes |