Ocean City Municipal Airport (OXB)
Ocean City Municipal Airport (OXB)
OXB
Ocean City Municipal Airport (OXB)
Ocean City, MD
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | OXB |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
075-07-26.3000W/38-18-37.6000N -75.123972/38.310444 (Estimated) |
| Elevation | 11 ft / 3.35 m (Surveyed) |
| Land | 578 acres |
| From nearest city | 2 nautical miles SW of Ocean City, MD |
| Location | Worcester County, MD |
| Magnetic Variation | 12W (2000) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Washington |
| Region | AEA - Eastern |
| Boundary ARTCC | ZDC - Washington |
| Tie-in FSS | DCA - Leesburg |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | OXB (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NG |
Runway 02/20
| Dimensions | 3200 x 75 ft (975 x 23 m) |
| Surface | ASPH-CONC-E |
| 02 | 20 | |
|---|---|---|
| Alignment | 10° | 127° |
| Physical elevation | 8.00 ft | 11.00 ft |
| Coordinates | 38.306456N / 75.127728W | 38.315106N / 75.125763W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 2-light PAPI on left | 2-light PAPI on left |
| REIL | Yes | Yes |
Runway 14/32
| Dimensions | 4072 x 75 ft (1241 x 23 m) |
| Surface | ASPH-CONC-F |
| 14 | 32 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 11.00 ft | 11.00 ft |
| Coordinates | 38.314007N / 75.126984W | 38.306364N / 75.116628W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Fair Condition | Non-precision instrument , Fair Condition |
| ILS type | LOCALIZER | |
| VGSI | 4-box on left | 4-box on left |