Miami University Airport (OXD)
Miami University Airport (OXD)
OXD
Miami University Airport (OXD)
Oxford, OH
Latest photos of Miami University Airport (OXD)
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | OXD |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
084-47-03.7000W/39-30-08.1000N -84.784361/39.502250 (Estimated) |
| Elevation | 1041 ft / 317.30 m (Surveyed) |
| Land | 309 acres |
| From nearest city | 2 nautical miles W of Oxford, OH |
| Location | Butler County, OH |
| Magnetic Variation | 04W (1995) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Cincinnati |
| Region | AGL - Great Lakes |
| Boundary ARTCC | ZID - Indianapolis |
| Tie-in FSS | DAY - Dayton |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | DAY (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | N |
Runway 05/23
| Dimensions | 4011 x 70 ft (1223 x 21 m) |
| Surface | ASPH-G |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 05 | 23 | |
|---|---|---|
| Alignment | 46° | 127° |
| Physical elevation | 1040.00 ft | 1034.00 ft |
| Coordinates | 39.498406N / 84.789457W | 39.506115N / 84.779306W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Fair Condition | Non-precision instrument , Fair Condition |
| VGSI | 2-light PAPI on left | 2-light PAPI on left |
| REIL | Yes | Yes |