Starke County Airport (OXI)
Starke County Airport (OXI)
OXI
Starke County Airport (OXI)
Knox, IN
Latest photos of Starke County Airport (OXI)
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | OXI |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
086-39-53.3000W/41-19-48.7000N -86.664806/41.330194 (Estimated) |
| Elevation | 685 ft / 208.79 m (Surveyed) |
| Land | 471 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles NW of Knox, IN |
| Location | Starke County, IN |
| Magnetic Variation | 01W (1980) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Chicago |
| Region | AGL - Great Lakes |
| Boundary ARTCC | ZAU - Chicago |
| Tie-in FSS | HUF - Terre Haute |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | HUF (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 09/27
| Dimensions | 3096 x 145 ft (944 x 44 m) |
| Surface | TURF-G |
| 09 | 27 | |
|---|---|---|
| Alignment | 90° | 127° |
| Physical elevation | 680.00 ft | 682.00 ft |
| Coordinates | 41.329926N / 86.674067W | 41.329858N / 86.662795W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking |
*RY 09/27 EDGES, THLDS & RY 09 DSPLCD THLD MKD WITH YELLOW CONES. |
Runway 18/36
| Dimensions | 4401 x 75 ft (1341 x 23 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 18 | 36 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 683.00 ft | 684.00 ft |
| Coordinates | 41.336445N / 86.662249W | 41.324367N / 86.662240W |
| Traffic pattern | Right | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 2-light PAPI on left | 2-light PAPI on left |
| REIL | Yes | Yes |