St Marys Municipal Airport (OYM)
St Marys Municipal Airport (OYM)
OYM
St Marys Municipal Airport (OYM)
St Marys, PA
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | OYM |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
078-30-09.4730W/41-24-44.9200N -78.502631/41.412478 (Estimated) |
| Elevation | 1934 ft / 589.48 m (Surveyed) |
| Land | 283 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles SE of St Marys, PA |
| Location | Elk County, PA |
| Magnetic Variation | 11W (2005) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | Yes |
| Sectional chart | Detroit |
| Region | AEA - Eastern |
| Boundary ARTCC | ZOB - Cleveland |
| Tie-in FSS | AOO - Altoona |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | AOO (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 10/28
| Dimensions | 4300 x 75 ft (1311 x 23 m) |
| Surface | ASPH-F |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 10 | 28 | |
|---|---|---|
| Alignment | 90° | 127° |
| Physical elevation | 1902.00 ft | 1934.00 ft |
| Coordinates | 41.412483N / 78.510481W | 41.412485N / 78.494806W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking |
Non-precision instrument , Fair Condition
*RY MARKINGS FADED. PAPI RY 10 UNUSBL BYD 8 DEGS RIGHT OF CNTRLN. |
Non-precision instrument , Fair Condition
*RWY MARKINGS FADED. |
| ILS type | LOC/DME | |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| Approach light | MALS |