Cairns Aaf (fort Rucker) Airport (OZR)
Cairns Aaf (fort Rucker) Airport (OZR)
OZR
Cairns Aaf (fort Rucker) Airport (OZR)
Fort Rucker/ozark, AL
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | OZR |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
085-42-48.0600W/31-16-32.7900N -85.713350/31.275775 (Estimated) |
| Elevation | 301 ft / 91.74 m (Estimated) |
| From nearest city | 6 nautical miles S of Fort Rucker/ozark, AL |
| Location | Dale County, AL |
| Magnetic Variation | 03W (2010) |
| Airport Use | Private |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | Yes |
| Lighting Schedule | SS-SR |
| Beacon Color | Split-Clear-Green (lighted military airport) |
| Sectional chart | New Orleans |
| Region | ASO - Southern |
| Boundary ARTCC | ZJX - Jacksonville |
| Tie-in FSS | ANB - Anniston |
| FSS on Airport | Yes |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | OZR (NOTAM-d service available) |
Runway 06/24
| Dimensions | 4546 x 150 ft (1386 x 46 m) |
| Surface | ASPH |
| 06 | 24 | |
|---|---|---|
| Physical elevation | 296.00 ft | 294.00 ft |
| Coordinates | 31.270613N / 85.720368W | 31.276717N / 85.707668W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| ILS type | ILS | |
| Approach light | MALSR |
Runway 18/36
| Dimensions | 5025 x 150 ft (1532 x 46 m) |
| Surface | ASPH |
| 18 | 36 | |
|---|---|---|
| Physical elevation | 301.00 ft | 296.00 ft |
| Coordinates | 31.284592N / 85.712613W | 31.270780N / 85.712882W |
| Traffic pattern | Left | Left |