Livingston County Spencer J. Hardy Airport (OZW)
Livingston County Spencer J. Hardy Airport (OZW)
OZW
Livingston County Spencer J. Hardy Airport (OZW)
Howell, MI
Latest photos of Livingston County Spencer J. Hardy Airport (OZW)
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | OZW |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
083-58-55.8950W/42-37-45.9400N -83.982193/42.629428 (Estimated) |
| Elevation | 962 ft / 293.22 m (Surveyed) |
| Land | 217 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles NW of Howell, MI |
| Location | Livingston County, MI |
| Magnetic Variation | 05W (1990) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Detroit |
| Region | AGL - Great Lakes |
| Traffic Pattern Alt | 1039 ft |
| Boundary ARTCC | ZOB - Cleveland |
| Tie-in FSS | LAN - Lansing |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | OZW (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 13/31
| Dimensions | 5002 x 100 ft (1525 x 30 m) |
| Surface | CONC-G |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 13 | 31 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 962.00 ft | 943.00 ft |
| Coordinates | 42.633592N / 83.989581W | 42.625264N / 83.974806W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Precision instrument , Good Condition | Precision instrument , Good Condition |
| ILS type | ILS/DME | |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| Approach light | MALSR | |
| REIL | No | Yes |