Mifflintown Airport (P34)
Mifflintown Airport (P34)
P34
Mifflintown Airport (P34)
Mifflintown, PA
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | P34 |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
077-24-20.4000W/40-35-56.2000N -77.405667/40.598944 (Estimated) |
| Elevation | 545 ft / 166.12 m (Estimated) |
| Land | 25 acres |
| From nearest city | 2 nautical miles N of Mifflintown, PA |
| Location | Juniata County, PA |
| Magnetic Variation | 11W (2005) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Detroit |
| Region | AEA - Eastern |
| Boundary ARTCC | ZNY - New York |
| Tie-in FSS | IPT - Williamsport |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | IPT (NOTAM-d service available) |
Runway 08/26
| Dimensions | 2627 x 50 ft (801 x 15 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 08 | 26 | |
|---|---|---|
| Physical elevation | 544.00 ft | 540.00 ft |
| Coordinates | 40.597500N / 77.410000W | 40.600389N / 77.401333W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking |
Basic , Poor Condition
*RY 08 MARKINGS SEVERELY FADED. |
Numbers only , Poor Condition
*RY 26 MARKINGS SEVERELY FADED. |