Pleasant Valley Airport (P48)
Pleasant Valley Airport (P48)
P48
Pleasant Valley Airport (P48)
Peoria, AZ
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | P48 |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
112-15-02.5750W/33-48-02.1280N -112.250715/33.800591 (Estimated) |
| Elevation | 1580 ft / 481.58 m (Estimated) |
| Land | 100 acres |
| Location | Maricopa County, AZ |
| Magnetic Variation | 13E (1985) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Phoenix |
| Region | AWP - Western-Pacific |
| Boundary ARTCC | ZAB - Albuquerque |
| Tie-in FSS | PRC - Prescott |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | PRC (NOTAM-d service available) |
Runway 05C/23C
| Dimensions | 4200 x 100 ft (1280 x 30 m) |
| Surface | DIRT-F |
| 05C | 23C | |
|---|---|---|
| Traffic pattern | Right | Left |
Runway 05L/23R
| Dimensions | 4200 x 100 ft (1280 x 30 m) |
| Surface | GRVL-F |
| 05L | 23R | |
|---|---|---|
| Traffic pattern | Left | Right |
Runway 05R/23L
| Dimensions | 4200 x 100 ft (1280 x 30 m) |
| Surface | DIRT-F |
| 05R | 23L | |
|---|---|---|
| Traffic pattern | Right | Left |
Runway 14/32
| Dimensions | 2400 x 100 ft (732 x 30 m) |
| Surface | GRVL-E |
| 14 | 32 | |
|---|---|---|
| Traffic pattern | Right | Left |
- POWERED ACFT PREFERRED RY 23R AND RY 05L.
- AEROBATIC ACTIVITY ON & INVOF ARPT. AEROBATIC BOX APPROX 3,000 FT NW OF RY 05/23 SFC TO 6,600 FT MSL. BE ALERT RY 14/32 WHEN AEROBATIC BOX OCCUPIED.
- RYS 23C, 23R & 23L +24 FT POWERLINE MKD WITH BALLS ACROSS THLDS.
- RY 14/32 PREFERRED LANDINGS & TAKEOFFS NORTH OF ALL INTERSECTIONS OF RY 05/23.
- EXTENSIVE GLIDER AND ULTRALIGHT ACTIVITY ON AND INVOF OF ARPT.
- CTC FBO ON 122.95
- ALL RYS SOFT AND SLIPPERY WHEN WET.
- BLDG AND PARKED ACFT LCTD 120 FT SOUTH OF RY 05R/23L APPROX MIDPOINT.
- DSPLCD THLDS ON ALL RYS MKD WITH WHITE CHALK AND SMALL WHITE TIRES.
- SHALLOW UNDERGROUND GAS PIPELINE LCTD 240 FT FM EOR 23L, 23C, AND 23R.
- RY SEPARATIONS DO NOT MEET MINIMUM STDS, SIMULTANEOUS OPNS NOT AUTH ON ANY TWO RYS.
- PRVDD PILOTS USING ARPT ARE THROUGHLY BRIEFED ON PR0XIMITY OF VFR LOW ALT TRAINING RTES.