Tyndall Afb Airport (PAM)
Tyndall Afb Airport (PAM)
PAM
Tyndall Afb Airport (PAM)
Panama City, FL
Latest photos of Tyndall Afb Airport (PAM)
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | PAM |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
085-34-31.4900W/30-04-10.4400N -85.575414/30.069567 (Estimated) |
| Elevation | 17 ft / 5.18 m (Surveyed) |
| From nearest city | 6 nautical miles SE of Panama City, FL |
| Location | Bay County, FL |
| Magnetic Variation | 04W (2015) |
| Airport Use | Private |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | Yes |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | New Orleans |
| Region | ASO - Southern |
| Boundary ARTCC | ZJX - Jacksonville |
| Tie-in FSS | GNV - Gainesville |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | PAM (NOTAM-d service available) |
Runway 14L/32R
| Dimensions | 10008 x 200 ft (3050 x 61 m) |
| Surface | CONC |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 14L | 32R | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 14.00 ft | 14.00 ft |
| Coordinates | 30.080044N / 85.584411W | 30.060769N / 85.561833W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Precision instrument , Good Condition | Precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| RVR equipment | touchdown | touchdown |
| Approach light | ALSF1 | ALSF1 |
| REIL | No | No |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |
Runway 14R/32L
| Dimensions | 9135 x 150 ft (2784 x 46 m) |
| Surface | ASPH-CONC |
| 14R | 32L | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 14.00 ft | 17.00 ft |
| Coordinates | 30.077444N / 85.588228W | 30.059847N / 85.567622W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Precision instrument , Good Condition | Precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| RVR equipment | touchdown | touchdown |
| REIL | No | No |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |