Payson Airport (PAN)
Payson Airport (PAN)
PAN
Payson Airport (PAN)
Payson, AZ
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | PAN |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
111-20-21.3210W/34-15-24.6110N -111.339256/34.256836 (Estimated) |
| Elevation | 5157 ft / 1571.85 m (Surveyed) |
| Land | 80 acres |
| From nearest city | 1 nautical miles W of Payson, AZ |
| Location | Gila County, AZ |
| Magnetic Variation | 12E (2005) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Phoenix |
| Region | AWP - Western-Pacific |
| Boundary ARTCC | ZAB - Albuquerque |
| Tie-in FSS | PRC - Prescott |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | PRC (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 06/24
| Dimensions | 5504 x 75 ft (1678 x 23 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 06 | 24 | |
|---|---|---|
| Alignment | 76° | 127° |
| Physical elevation | 5139.00 ft | 5157.00 ft |
| Coordinates | 34.255005N / 111.348089W | 34.258667N / 111.330422W |
| Traffic pattern | Left | Right |
| Runway marking |
Non-precision instrument , Fair Condition
*RWY MARKINGS FADED. |
Non-precision instrument , Fair Condition
*RWY MARKINGS FADED. |
| VGSI | 2-light PAPI on left | |
| TDZ lights | No | No |
Runway H1
| Dimensions | 50 x 50 ft (15 x 15 m) |
| Surface | CONC-G |
| H1 | ||
|---|---|---|
| Traffic pattern | Left | Left |