Palmer Municipal Airport (PAQ)
Palmer Municipal Airport (PAQ)
PAQ
Palmer Municipal Airport (PAQ)
Palmer, AK
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | PAQ |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
149-05-19.3610W/61-35-41.6890N -149.088711/61.594914 (Estimated) |
| Elevation | 242 ft / 73.76 m (Estimated) |
| From nearest city | 1 nautical miles SE of Palmer, AK |
| Location | Matanuska-susitna County, AK |
| Magnetic Variation | 20E (2010) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Anchorage |
| Region | AAL - Alaska |
| Boundary ARTCC | ZAN - Anchorage |
| Tie-in FSS | PAQ - Palmer |
| FSS on Airport | Yes |
| FSS Phone | 907-745-2495 |
| FSS Toll Free | LC745-2495 |
| Alternate FSS | ENA - Kenai |
| Alt. FSS Toll Free | 1-866-864-1737 |
| NOTAMs Facility | PAQ (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGSY |
Runway 09/27
| Dimensions | 3617 x 75 ft (1102 x 23 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 09 | 27 | |
|---|---|---|
| Alignment | 113° | 127° |
| Physical elevation | 225.00 ft | 219.00 ft |
| Coordinates | 61.594989N / 149.100644W | 61.591072N / 149.081575W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Basic , Fair Condition | Basic , Fair Condition |
| VGSI | 2-light PAPI on left | 2-light PAPI on left |
Runway 16/34
| Dimensions | 6009 x 100 ft (1832 x 30 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 16 | 34 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 240.00 ft | 212.00 ft |
| Coordinates | 61.603989N / 149.087497W | 61.587553N / 149.087394W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Basic , Fair Condition | Basic , Fair Condition |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| REIL | Yes | Yes |
Runway 16S/34S
| Dimensions | 1560 x 60 ft (475 x 18 m) |
| Surface | GRVL-G |
| 16S | 34S | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Coordinates | 61.598111N / 149.088044W | 61.593842N / 149.088008W |
| Traffic pattern | Left | Left |