Plant City Airport (PCM)
Plant City Airport (PCM)
PCM
Plant City Airport (PCM)
Plant City, FL
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | PCM |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
082-09-47.9000W/28-00-00.6000N -82.163306/28.000167 (Estimated) |
| Elevation | 152 ft / 46.33 m (Surveyed) |
| Land | 199 acres |
| From nearest city | 2 nautical miles SW of Plant City, FL |
| Location | Hillsborough County, FL |
| Magnetic Variation | 05W (2010) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Jacksonville |
| Region | ASO - Southern |
| Traffic Pattern Alt | 800 ft |
| Boundary ARTCC | ZMA - Miami |
| Tie-in FSS | PIE - Saint Petersburg |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | PCM (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 10/28
| Dimensions | 3948 x 75 ft (1203 x 23 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 10 | 28 | |
|---|---|---|
| Alignment | 94° | 127° |
| Physical elevation | 152.00 ft | 138.00 ft |
| Coordinates | 28.000553N / 82.169410W | 27.999757N / 82.157210W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 2-light PAPI on left | 2-light PAPI on left |
| REIL | Yes | Yes |