Carl R Keller Field Airport (PCW)
Carl R Keller Field Airport (PCW)
PCW
Carl R Keller Field Airport (PCW)
Port Clinton, OH
Latest photos of Carl R Keller Field Airport (PCW)
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | PCW |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
082-52-10.1524W/41-30-58.5732N -82.869487/41.516270 (Estimated) |
| Elevation | 590 ft / 179.83 m (Surveyed) |
| Land | 169 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles E of Port Clinton, OH |
| Location | Ottawa County, OH |
| Magnetic Variation | 07W (2010) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | No |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Detroit |
| Region | AGL - Great Lakes |
| Boundary ARTCC | ZOB - Cleveland |
| Tie-in FSS | CLE - Cleveland |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | CLE (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 09/27
| Dimensions | 5646 x 100 ft (1721 x 30 m) |
| Surface | ASPH-E |
| 09 | 27 | |
|---|---|---|
| Alignment | 83° | 127° |
| Physical elevation | 589.00 ft | 588.00 ft |
| Coordinates | 41.516028N / 82.881667W | 41.518023N / 82.861224W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| REIL | Yes | Yes |
| TDZ lights | No | No |
Runway 18/36
| Dimensions | 4001 x 75 ft (1220 x 23 m) |
| Surface | ASPH-F |
| 18 | 36 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 586.00 ft | 589.00 ft |
| Coordinates | 41.520691N / 82.866996W | 41.509718N / 82.866450W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Basic , Fair Condition |
Basic , Fair Condition
*MARKINGS FADED |
| REIL | No | No |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |