Waupaca Municipal Airport (PCZ)
Waupaca Municipal Airport (PCZ)
PCZ
Waupaca Municipal Airport (PCZ)
Waupaca, WI
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | PCZ |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
089-01-11.2000W/44-19-59.7000N -89.019778/44.333250 (Estimated) |
| Elevation | 840 ft / 256.03 m (Surveyed) |
| Land | 386 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles SE of Waupaca, WI |
| Location | Waupaca County, WI |
| Magnetic Variation | 01W (1995) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Green Bay |
| Region | AGL - Great Lakes |
| Boundary ARTCC | ZMP - Minneapolis |
| Tie-in FSS | GRB - Green Bay |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | PCZ (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 10/28
| Dimensions | 5200 x 100 ft (1585 x 30 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 10 | 28 | |
|---|---|---|
| Alignment | 93° | 127° |
| Physical elevation | 840.00 ft | 805.00 ft |
| Coordinates | 44.333365N / 89.032893W | 44.332508N / 89.013057W |
| Traffic pattern | Right | Right |
| Runway marking | Non-precision instrument , Fair Condition | Non-precision instrument , Fair Condition |
| VGSI | 2-light PAPI on left | 2-light PAPI on left |
| REIL | Yes | Yes |
Runway 13/31
| Dimensions | 3899 x 75 ft (1188 x 23 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 13 | 31 | |
|---|---|---|
| Alignment | 123° | 127° |
| Physical elevation | 827.00 ft | 803.00 ft |
| Coordinates | 44.336663N / 89.021689W | 44.330712N / 89.009310W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Fair Condition | Non-precision instrument , Fair Condition |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 2-light PAPI on left |
| REIL | No | No |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |