Dekalb-peachtree Airport (PDK)
Dekalb-peachtree Airport (PDK)
PDK
Dekalb-peachtree Airport (PDK)
Atlanta, GA
Latest photos of Dekalb-peachtree Airport (PDK)
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | PDK |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
084-18-07.1000W/33-52-32.2000N -84.301972/33.875611 (Estimated) |
| Elevation | 1003 ft / 305.71 m (Surveyed) |
| Land | 745 acres |
| From nearest city | 8 nautical miles NE of Atlanta, GA |
| Location | De Kalb County, GA |
| Magnetic Variation | 05W (2015) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | Yes |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Atlanta |
| Region | ASO - Southern |
| Boundary ARTCC | ZTL - Atlanta |
| Tie-in FSS | MCN - Macon |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | PDK (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGPY3 |
Runway 03L/21R
| Dimensions | 3746 x 150 ft (1142 x 46 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 03L | 21R | |
|---|---|---|
| Alignment | 21° | 127° |
| Physical elevation | 990.00 ft | 977.00 ft |
| Coordinates | 33.868942N / 84.305594W | 33.878584N / 84.301269W |
| Traffic pattern | Left | Right |
| Runway marking | Basic , Good Condition | Basic , Good Condition |
| VGSI | 2-light PAPI on left | 2-light PAPI on left |
Runway 03R/21L
| Dimensions | 6001 x 100 ft (1829 x 30 m) |
| Surface | CONC-G |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 03R | 21L | |
|---|---|---|
| Alignment | 21° | 127° |
| Physical elevation | 996.00 ft | 983.00 ft |
| Coordinates | 33.868591N / 84.303992W | 33.884035N / 84.297068W |
| Traffic pattern | Right | Left |
| Runway marking | Precision instrument , Good Condition | Precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 4-box on left | 2-light PAPI on right |
| Approach light | MALSF | |
| REIL | Yes |
Runway 16/34
| Dimensions | 3967 x 150 ft (1209 x 46 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 16 | 34 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 998.00 ft | 991.00 ft |
| Coordinates | 33.882676N / 84.305490W | 33.872612N / 84.300467W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Basic , Good Condition | Basic , Good Condition |
| VGSI | 4-box on left | 4-box on left |
| REIL | No | Yes |
Runway H1
| Dimensions | 56 x 56 ft (17 x 17 m) |
| Surface | CONC-G |
| H1 | ||
|---|---|---|
| Traffic pattern | Left | Left |
- VOLUNTARY NIGHT CURFEW IN EFFECT FROM 2300-0600. NO HIGH POWER ENGINE/MAINTENANCE RUNUPS FROM 2200-0700.
- NOISE SENSITIVE AREAS ALL QUADRANTS. PILOTS USE CLOSE-IN DEPARTURE PROCEDURES.
- HVY HEL OPNS NW CORNER OF ARPT. HELI LCTD NORTH OF RY 16 THLD.
- PPR FOR ALL TRANSIENT MIL ACFT.
- ALL TWY 'K' IS NON-MOVEMENT AREA.
- PPR FOR ACFT WITH MAX GROSS CERTIF WEIGHT MORE THAN 75,000 LBS.
- BE ALERT DURG ACFT GRND OPS. MULTIPLE RY/TWY CROSSINGS REQUIRED.
- BE ALERT: PILOTS SHOULD BE ALERT WHEN OPERATING AT PDK DUE TO HIGH NUMBER OF RY INCURSIONS.
- EXISTED PRIOR TO 1959.