Penn Yan Airport (PEO)
Penn Yan Airport (PEO)
PEO
Penn Yan Airport (PEO)
Penn Yan, NY
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | PEO |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
077-03-10.3000W/42-38-13.5000N -77.052861/42.637083 (Estimated) |
| Elevation | 987 ft / 300.84 m (Surveyed) |
| Land | 315 acres |
| From nearest city | 1 nautical miles S of Penn Yan, NY |
| Location | Yates County, NY |
| Magnetic Variation | 12W (1995) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Detroit |
| Region | AEA - Eastern |
| Traffic Pattern Alt | 800 ft |
| Boundary ARTCC | ZOB - Cleveland |
| Responsible ARTCC | ZNY - New York |
| Tie-in FSS | BUF - Buffalo |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | PEO (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 01/19
| Dimensions | 5499 x 100 ft (1676 x 30 m) |
| Surface | ASPH-G |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 01 | 19 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 988.00 ft | 916.00 ft |
| Coordinates | 42.625862N / 77.051584W | 42.640926N / 77.052690W |
| Gradient | 0.00 | 1.40 |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 2-light PAPI on left | 2-light PAPI on left |
| REIL | Yes | Yes |
Runway 10/28
| Dimensions | 3561 x 50 ft (1085 x 15 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 10 | 28 | |
|---|---|---|
| Alignment | 88° | 127° |
| Physical elevation | 845.00 ft | 903.00 ft |
| Coordinates | 42.642676N / 77.060588W | 42.642920N / 77.047360W |
| Gradient | 1.60 | 3.80 |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Fair Condition | Non-precision instrument , Fair Condition |
| REIL | No | No |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |