Page Municipal Airport (PGA)
Page Municipal Airport (PGA)
PGA
Page Municipal Airport (PGA)
Page, AZ
Latest photos of Page Municipal Airport (PGA)
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | PGA |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
111-26-54.1000W/36-55-33.9000N -111.448361/36.926083 (Estimated) |
| Elevation | 4316 ft / 1315.52 m (Surveyed) |
| Land | 555 acres |
| From nearest city | 1 nautical miles E of Page, AZ |
| Location | Coconino County, AZ |
| Magnetic Variation | 14E (1980) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Sectional chart | Las Vegas |
| Region | AWP - Western-Pacific |
| Boundary ARTCC | ZDV - Denver |
| Tie-in FSS | PRC - Prescott |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | PGA (NOTAM-d service available) |
| Certification type/date | III A S 05/1973 |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 07/25
| Dimensions | 2201 x 75 ft (671 x 23 m) |
| Surface | ASPH-G |
| Surface treatment |
| 07 | 25 | |
|---|---|---|
| Alignment | 82° | 127° |
| Physical elevation | 4242.00 ft | 4247.00 ft |
| Coordinates | 36.929160N / 111.453522W | 36.929995N / 111.446064W |
| Traffic pattern | Left | Right |
| Runway marking | Basic | Numbers only |
| REIL | No | No |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |
Runway 15/33
| Dimensions | 5950 x 150 ft (1814 x 46 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 15 | 33 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 4245.00 ft | 4316.00 ft |
| Coordinates | 36.932820N / 111.449563W | 36.916724N / 111.446070W |
| Gradient | 1.20 | 1.20 |
| Traffic pattern | Left | Right |
| Runway marking | Basic , Poor Condition | Basic , Poor Condition |
| VGSI | 2-box on left | 2-box on left |
| REIL | Yes | Yes |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |