Pitt-greenville Airport (PGV)
Pitt-greenville Airport (PGV)
PGV
Pitt-greenville Airport (PGV)
Greenville, NC
Latest photos of Pitt-greenville Airport (PGV)
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | PGV |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
077-23-07.1000W/35-38-06.9000N -77.385306/35.635250 (Estimated) |
| Elevation | 26 ft / 7.92 m (Surveyed) |
| Land | 872 acres |
| From nearest city | 2 nautical miles N of Greenville, NC |
| Location | Pitt County, NC |
| Magnetic Variation | 09W (2000) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Charlotte |
| Region | ASO - Southern |
| Boundary ARTCC | ZDC - Washington |
| Tie-in FSS | RDU - Raleigh |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | PGV (NOTAM-d service available) |
| Certification type/date | I B S 07/1979 |
| Federal Agreements | NGRY3 |
Runway 02/20
| Dimensions | 6505 x 150 ft (1983 x 46 m) |
| Surface | ASPH-G |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 02 | 20 | |
|---|---|---|
| Alignment | 8° | 127° |
| Physical elevation | 21.00 ft | 26.00 ft |
| Coordinates | 35.625868N / 77.385800W | 35.643581N / 77.382917W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Precision instrument , Good Condition | Precision instrument , Good Condition |
| ILS type | ILS/DME | |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| Approach light | MALSR | |
| REIL | Yes | No |
Runway 08/26
| Dimensions | 4997 x 150 ft (1523 x 46 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 08 | 26 | |
|---|---|---|
| Alignment | 67° | 127° |
| Physical elevation | 24.00 ft | 23.00 ft |
| Coordinates | 35.633067N / 77.391620W | 35.638490N / 77.376172W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking |
Non-precision instrument , Poor Condition
*RY 8/26 MARKINGS FADED |
Non-precision instrument , Poor Condition |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| REIL | Yes | Yes |
Runway 15/33
| Dimensions | 2687 x 150 ft (819 x 46 m) |
| Surface | ASPH-L |
| 15 | 33 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 25.00 ft | 23.00 ft |
| Coordinates | 35.637740N / 77.393859W | 35.633240N / 77.386691W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking |
Numbers only , Fair Condition
*NO RY CENTERLINE MARKINGS. |
Numbers only , Fair Condition
*NO RY CENTERLINE MARKINGS. |