Newport News/williamsburg International Airport (PHF)
Newport News/williamsburg International Airport (PHF)
PHF
Newport News/williamsburg International Airport (PHF)
Newport News, VA
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | PHF |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
076-29-34.7000W/37-07-54.8000N -76.492972/37.131889 (Estimated) |
| Elevation | 42 ft / 12.80 m (Surveyed) |
| Land | 1800 acres |
| From nearest city | 9 nautical miles NW of Newport News, VA |
| Location | Newport News County, VA |
| Magnetic Variation | 09W (1985) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | Yes |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | Yes |
| Sectional chart | Washington |
| Region | AEA - Eastern |
| Boundary ARTCC | ZDC - Washington |
| Tie-in FSS | DCA - Leesburg |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | PHF (NOTAM-d service available) |
| Certification type/date | I B S 05/1973 |
| Federal Agreements | NGPSY |
Runway 02/20
| Dimensions | 6526 x 150 ft (1989 x 46 m) |
| Surface | CONC-G |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 02 | 20 | |
|---|---|---|
| Alignment | 13° | 127° |
| Physical elevation | 37.00 ft | 42.00 ft |
| Coordinates | 37.124428N / 76.499396W | 37.141905N / 76.494437W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| REIL | Yes |
Runway 07/25
| Dimensions | 8003 x 150 ft (2439 x 46 m) |
| Surface | ASPH-G |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 07 | 25 | |
|---|---|---|
| Alignment | 58° | 127° |
| Physical elevation | 37.00 ft | 39.00 ft |
| Coordinates | 37.125003N / 76.501380W | 37.136714N / 76.478151W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Precision instrument , Good Condition | Precision instrument , Good Condition |
| ILS type | ILS/DME | ILS/DME |
| VGSI | 4-box on left | |
| RVR equipment | touchdown | |
| Approach light | MALSR | |
| REIL | Yes |