St Clair County International Airport (PHN)
St Clair County International Airport (PHN)
PHN
St Clair County International Airport (PHN)
Port Huron, MI
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | PHN |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
082-31-43.9000W/42-54-39.5000N -82.528861/42.910972 (Estimated) |
| Elevation | 650 ft / 198.12 m (Surveyed) |
| Land | 1135 acres |
| From nearest city | 5 nautical miles SW of Port Huron, MI |
| Location | St Clair County, MI |
| Magnetic Variation | 07W (1985) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | Yes |
| Sectional chart | Detroit |
| Region | AGL - Great Lakes |
| Traffic Pattern Alt | 1000 ft |
| Boundary ARTCC | ZOB - Cleveland |
| Tie-in FSS | LAN - Lansing |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | PHN (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 04/22
| Dimensions | 5104 x 100 ft (1556 x 30 m) |
| Surface | ASPH-F |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 04 | 22 | |
|---|---|---|
| Alignment | 36° | 127° |
| Physical elevation | 640.00 ft | 649.00 ft |
| Coordinates | 42.904629N / 82.535314W | 42.915938N / 82.524079W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Precision instrument , Fair Condition | Precision instrument , Fair Condition |
| ILS type | ILS | |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| Approach light | MALSR | |
| REIL | No | Yes |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |
Runway 10/28
| Dimensions | 4000 x 75 ft (1219 x 23 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 10 | 28 | |
|---|---|---|
| Alignment | 95° | 127° |
| Physical elevation | 643.00 ft | 650.00 ft |
| Coordinates | 42.912269N / 82.535205W | 42.911366N / 82.520326W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Fair Condition | Non-precision instrument , Fair Condition |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| REIL | Yes | Yes |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |