Pocatello Regional Airport (PIH)
Pocatello Regional Airport (PIH)
PIH
Pocatello Regional Airport (PIH)
Pocatello, ID
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | PIH |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
112-35-45.3000W/42-54-35.3000N -112.595917/42.909806 (Estimated) |
| Elevation | 4452 ft / 1356.97 m (Surveyed) |
| Land | 3374 acres |
| From nearest city | 7 nautical miles NW of Pocatello, ID |
| Location | Power County, ID |
| Magnetic Variation | 14E (2005) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | Yes |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Salt Lake City |
| Region | ANM - Northwest Mountain |
| Boundary ARTCC | ZLC - Salt Lake City |
| Tie-in FSS | BOI - Boise |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | PIH (NOTAM-d service available) |
| Certification type/date | I A S 04/1973 |
| Federal Agreements | NGPY |
Runway 03/21
| Dimensions | 9060 x 150 ft (2761 x 46 m) |
| Surface | ASPH-G |
| Surface treatment | Porous Friction Course |
| 03 | 21 | |
|---|---|---|
| Alignment | 45° | 127° |
| Physical elevation | 4442.00 ft | 4448.00 ft |
| Coordinates | 42.901707N / 112.600779W | 42.919290N / 112.576883W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Precision instrument , Good Condition |
| ILS type | ILS/DME | |
| VGSI | 4-box on left | 4-light PAPI on left |
| Approach light | MALSR | |
| REIL | Yes |
Runway 17/35
| Dimensions | 7150 x 100 ft (2179 x 30 m) |
| Surface | ASPH-G |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 17 | 35 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 4449.00 ft | 4444.00 ft |
| Coordinates | 42.918704N / 112.604907W | 42.899090N / 112.604886W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Basic , Fair Condition | Basic , Fair Condition |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| REIL | Yes |