Port Isabel-cameron County Airport (PIL)
Port Isabel-cameron County Airport (PIL)
PIL
Port Isabel-cameron County Airport (PIL)
Port Isabel, TX
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | PIL |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
097-20-45.2000W/26-09-58.3000N -97.345889/26.166194 (Estimated) |
| Elevation | 19 ft / 5.79 m (Surveyed) |
| Land | 826 acres |
| From nearest city | 10 nautical miles NW of Port Isabel, TX |
| Location | Cameron County, TX |
| Magnetic Variation | 05E (2010) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SS-SR |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Brownsville |
| Region | ASW - Southwest |
| Traffic Pattern Alt | 800 ft |
| Boundary ARTCC | ZHU - Houston |
| Tie-in FSS | SJT - San Angelo |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | PIL (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NPY |
Runway 03/21
| Dimensions | 5000 x 150 ft (1524 x 46 m) |
| Surface | ASPH-CONC-P |
| 03 | 21 | |
|---|---|---|
| Alignment | 35° | 127° |
| Physical elevation | 13.00 ft | 12.00 ft |
| Coordinates | 26.161951N / 97.354972W | 26.173240N / 97.346262W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Numbers only , Fair Condition |
Numbers only , Poor Condition
*RY MARKINGS FADED. |
Runway 08/26
| Dimensions | 5317 x 150 ft (1621 x 46 m) |
| Surface | CONC-P |
| 08 | 26 | |
|---|---|---|
| Alignment | 90° | 127° |
| Physical elevation | 13.00 ft | 17.00 ft |
| Coordinates | 26.163594N / 97.354144W | 26.163633N / 97.337934W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking |
Numbers only , Poor Condition
*RY MARKINGS FADED. |
Numbers only , Poor Condition
*RY MARKINGS FADED. |
Runway 13/31
| Dimensions | 8001 x 200 ft (2439 x 61 m) |
| Surface | ASPH-CONC-G |
| 13 | 31 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 14.00 ft | 18.00 ft |
| Coordinates | 26.172980N / 97.349871W | 26.157457N / 97.332575W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 2-light PAPI on left | 2-light PAPI on left |
| REIL | Yes | Yes |
Runway 17/35
| Dimensions | 4200 x 150 ft (1280 x 46 m) |
| Surface | CONC-P |
| 17 | 35 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 13.00 ft | 16.00 ft |
| Coordinates | 26.175393N / 97.348948W | 26.163841N / 97.348912W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Numbers only , Fair Condition | Numbers only , Poor Condition |