Harris County Airport (PIM)
Harris County Airport (PIM)
PIM
Harris County Airport (PIM)
Pine Mountain, GA
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | PIM |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
084-52-56.8000W/32-50-26.5000N -84.882444/32.840694 (Estimated) |
| Elevation | 902 ft / 274.93 m (Surveyed) |
| Land | 161 acres |
| From nearest city | 2 nautical miles SW of Pine Mountain, GA |
| Location | Harris County, GA |
| Magnetic Variation | 03W (2000) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Atlanta |
| Region | ASO - Southern |
| Boundary ARTCC | ZTL - Atlanta |
| Tie-in FSS | MCN - Macon |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | MCN (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 09/27
| Dimensions | 5002 x 100 ft (1525 x 30 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 09 | 27 | |
|---|---|---|
| Alignment | 88° | 127° |
| Physical elevation | 902.00 ft | 900.00 ft |
| Coordinates | 32.840505N / 84.890575W | 32.840890N / 84.874298W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 4-box on right |