Zelienople Municipal Airport (PJC)
Zelienople Municipal Airport (PJC)
PJC
Zelienople Municipal Airport (PJC)
Zelienople, PA
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | PJC |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
080-09-39.1000W/40-48-07.1000N -80.160861/40.801972 (Estimated) |
| Elevation | 898 ft / 273.71 m (Surveyed) |
| Land | 291 acres |
| From nearest city | 1 nautical miles W of Zelienople, PA |
| Location | Beaver County, PA |
| Magnetic Variation | 09W (2000) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Detroit |
| Region | AEA - Eastern |
| Boundary ARTCC | ZOB - Cleveland |
| Tie-in FSS | AOO - Altoona |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | AOO (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 17/35
| Dimensions | 4933 x 75 ft (1504 x 23 m) |
| Surface | ASPH-F |
| 17 | 35 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 890.00 ft | 896.00 ft |
| Coordinates | 40.808520N / 80.163103W | 40.795419N / 80.158600W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking |
Non-precision instrument , Fair Condition
*RY 17 MKGS FADED. |
Non-precision instrument , Fair Condition
*RY 35 MKGS FADED. |
| VGSI | 2-light PAPI on left | |
| REIL | Yes | Yes |