Mid-ohio Valley Regional Airport (PKB)
Mid-ohio Valley Regional Airport (PKB)
PKB
Mid-ohio Valley Regional Airport (PKB)
Parkersburg, WV
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | PKB |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
081-26-21.5000W/39-20-41.9000N -81.439306/39.344972 (Estimated) |
| Elevation | 859 ft / 261.82 m (Surveyed) |
| Land | 1103 acres |
| From nearest city | 6 nautical miles NE of Parkersburg, WV |
| Location | Wood County, WV |
| Magnetic Variation | 08W (2010) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | Yes |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | Yes |
| Sectional chart | Cincinnati |
| Region | AEA - Eastern |
| Boundary ARTCC | ZID - Indianapolis |
| Tie-in FSS | EKN - Elkins |
| FSS on Airport | No |
| FSS Phone | 703-724-4288 |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | PKB (NOTAM-d service available) |
| Certification type/date | I A S 11/1980 |
| Federal Agreements | NGYH |
Runway 03/21
| Dimensions | 7240 x 150 ft (2207 x 46 m) |
| Surface | ASPH-G |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 03 | 21 | |
|---|---|---|
| Alignment | 22° | 127° |
| Physical elevation | 803.00 ft | 858.00 ft |
| Coordinates | 39.336948N / 81.443875W | 39.355377N / 81.434286W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Precision instrument , Good Condition | Precision instrument , Good Condition |
| ILS type | ILS | |
| VGSI | 4-light PAPI on left | |
| RVR equipment | touchdown | |
| Approach light | MALSR | |
| REIL | Yes |
Runway 10/28
| Dimensions | 4002 x 150 ft (1220 x 46 m) |
| Surface | ASPH-G |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 10 | 28 | |
|---|---|---|
| Alignment | 95° | 127° |
| Physical elevation | 831.00 ft | 838.00 ft |
| Coordinates | 39.343269N / 81.446725W | 39.342311N / 81.432630W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Fair Condition | Non-precision instrument , Fair Condition |
| VGSI | 2-light PAPI on left | 2-light PAPI on left |
| REIL | Yes | Yes |