Park Rapids Muni-konshok Field Airport (PKD)
Park Rapids Muni-konshok Field Airport (PKD)
PKD
Park Rapids Muni-konshok Field Airport (PKD)
Park Rapids, MN
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | PKD |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
095-04-23.2000W/46-54-02.5000N -95.073111/46.900694 (Estimated) |
| Elevation | 1445 ft / 440.44 m (Surveyed) |
| Land | 638 acres |
| From nearest city | 2 nautical miles S of Park Rapids, MN |
| Location | Hubbard County, MN |
| Magnetic Variation | 04E (1995) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Twin Cities |
| Region | AGL - Great Lakes |
| Traffic Pattern Alt | 957 ft |
| Boundary ARTCC | ZMP - Minneapolis |
| Tie-in FSS | PNM - Princeton |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | PKD (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 13/31
| Dimensions | 5497 x 100 ft (1675 x 30 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 13 | 31 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 1444.00 ft | 1443.00 ft |
| Coordinates | 46.906720N / 95.081112W | 46.896051N / 95.065582W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking |
Precision instrument , Poor Condition
*RWY 13/31 MARKINGS FADED. |
Precision instrument , Poor Condition |
| ILS type | ILS | |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| Approach light | MALSR | |
| REIL | Yes | |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |
Runway 17/35
| Dimensions | 3244 x 140 ft (989 x 43 m) |
| Surface | TURF-P |
| 17 | 35 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 1438.00 ft | 1442.00 ft |
| Coordinates | 46.903943N / 95.072731W | 46.895048N / 95.072727W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking |
*17/35 MKD BY YELLOW CONES. |