Pellston Regional Airport Of Emmet County Airport (PLN)
Pellston Regional Airport Of Emmet County Airport (PLN)
PLN
Pellston Regional Airport Of Emmet County Airport (PLN)
Pellston, MI
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | PLN |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
084-47-48.2000W/45-34-15.3000N -84.796722/45.570917 (Estimated) |
| Elevation | 720 ft / 219.46 m (Surveyed) |
| Land | 1675 acres |
| From nearest city | 1 nautical miles NW of Pellston, MI |
| Location | Emmet County, MI |
| Magnetic Variation | 06W (1985) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | Yes |
| Sectional chart | Lake Huron |
| Region | AGL - Great Lakes |
| Boundary ARTCC | ZMP - Minneapolis |
| Tie-in FSS | LAN - Lansing |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | PLN (NOTAM-d service available) |
| Certification type/date | I A S 05/1973 |
| Federal Agreements | NGY3 |
Runway 05/23
| Dimensions | 5401 x 150 ft (1646 x 46 m) |
| Surface | ASPH-G |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 05 | 23 | |
|---|---|---|
| Alignment | 45° | 127° |
| Physical elevation | 711.00 ft | 720.00 ft |
| Coordinates | 45.567391N / 84.802770W | 45.577919N / 84.787937W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Fair Condition | Non-precision instrument , Fair Condition |
| VGSI | 4-box on right | 4-box on left |
| REIL | Yes | Yes |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |
Runway 14/32
| Dimensions | 6513 x 150 ft (1985 x 46 m) |
| Surface | ASPH-G |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 14 | 32 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 718.00 ft | 708.00 ft |
| Coordinates | 45.575772N / 84.806898W | 45.563212N / 84.788818W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Precision instrument , Fair Condition | Precision instrument , Fair Condition |
| ILS type | ILS | |
| VGSI | 4-box on left | |
| Approach light | MALSR | |
| REIL | Yes | No |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |