St Clair County Airport (PLR)
St Clair County Airport (PLR)
PLR
St Clair County Airport (PLR)
Pell City, AL
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | PLR |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
086-14-56.6000W/33-33-31.8000N -86.249056/33.558833 (Estimated) |
| Elevation | 485 ft / 147.83 m (Surveyed) |
| Land | 200 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles SE of Pell City, AL |
| Location | St Clair County, AL |
| Magnetic Variation | 03W (2005) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Atlanta |
| Region | ASO - Southern |
| Traffic Pattern Alt | 800 ft |
| Boundary ARTCC | ZTL - Atlanta |
| Tie-in FSS | ANB - Anniston |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | ANB (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 03/21
| Dimensions | 5001 x 80 ft (1524 x 24 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 03 | 21 | |
|---|---|---|
| Alignment | 22° | 127° |
| Physical elevation | 483.00 ft | 482.00 ft |
| Coordinates | 33.552465N / 86.252125W | 33.565197N / 86.245946W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Fair Condition | Non-precision instrument , Fair Condition |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |