Greater Portsmouth Regional Airport (PMH)
Greater Portsmouth Regional Airport (PMH)
PMH
Greater Portsmouth Regional Airport (PMH)
Portsmouth, OH
Latest photos of Greater Portsmouth Regional Airport (PMH)
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | PMH |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
082-50-50.3000W/38-50-25.7000N -82.847306/38.840472 (Estimated) |
| Elevation | 663 ft / 202.08 m (Surveyed) |
| Land | 246 acres |
| From nearest city | 10 nautical miles NE of Portsmouth, OH |
| Location | Scioto County, OH |
| Magnetic Variation | 05W (1995) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Sectional chart | Cincinnati |
| Region | AGL - Great Lakes |
| Boundary ARTCC | ZID - Indianapolis |
| Tie-in FSS | DAY - Dayton |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | DAY (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 18/36
| Dimensions | 5001 x 100 ft (1524 x 30 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 18 | 36 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 659.00 ft | 655.00 ft |
| Coordinates | 38.847332N / 82.847649W | 38.833611N / 82.846971W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| REIL | Yes | Yes |