Plymouth Municipal Airport (PMZ)
Plymouth Municipal Airport (PMZ)
PMZ
Plymouth Municipal Airport (PMZ)
Plymouth, NC
Latest photos of Plymouth Municipal Airport (PMZ)
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | PMZ |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
076-45-30.1000W/35-48-38.8000N -76.758361/35.810778 (Estimated) |
| Elevation | 36 ft / 10.97 m (Surveyed) |
| Land | 390 acres |
| From nearest city | 2 nautical miles S of Plymouth, NC |
| Location | Washington County, NC |
| Magnetic Variation | 10W (2000) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Charlotte |
| Region | ASO - Southern |
| Boundary ARTCC | ZDC - Washington |
| Tie-in FSS | RDU - Raleigh |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | RDU (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 03/21
| Dimensions | 5500 x 75 ft (1676 x 23 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 03 | 21 | |
|---|---|---|
| Alignment | 17° | 127° |
| Physical elevation | 36.00 ft | 35.00 ft |
| Coordinates | 35.803572N / 76.761142W | 35.817989N / 76.755598W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Fair Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 2-light PAPI on left | 2-light PAPI on left |
| REIL | Yes | Yes |