Northeast Philadelphia Airport (PNE)
Northeast Philadelphia Airport (PNE)
PNE
Northeast Philadelphia Airport (PNE)
Philadelphia, PA
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | PNE |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
075-00-38.1000W/40-04-55.0000N -75.010583/40.081944 (Estimated) |
| Elevation | 120 ft / 36.58 m (Surveyed) |
| Land | 1150 acres |
| From nearest city | 10 nautical miles NE of Philadelphia, PA |
| Location | Philadelphia County, PA |
| Magnetic Variation | 12W (2005) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | Yes |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | Yes |
| Sectional chart | New York |
| Region | AEA - Eastern |
| Boundary ARTCC | ZDC - Washington |
| Responsible ARTCC | ZNY - New York |
| Tie-in FSS | IPT - Williamsport |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | PNE (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY3 |
Runway 06/24
| Dimensions | 7000 x 150 ft (2134 x 46 m) |
| Surface | ASPH-G |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 06 | 24 | |
|---|---|---|
| Alignment | 48° | 127° |
| Physical elevation | 111.00 ft | 114.00 ft |
| Coordinates | 40.077506N / 75.020258W | 40.090261N / 75.001550W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Precision instrument , Good Condition | Precision instrument , Good Condition |
| ILS type | ILS | |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on right |
| Approach light | MALSR | |
| REIL | Yes |
Runway 15/33
| Dimensions | 5000 x 150 ft (1524 x 46 m) |
| Surface | ASPH-G |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 15 | 33 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 120.00 ft | 108.00 ft |
| Coordinates | 40.084525N / 75.015778W | 40.073906N / 75.004461W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| REIL | Yes | Yes |