Pensacola Gulf Coast Regional Airport (PNS)
Pensacola Gulf Coast Regional Airport (PNS)
PNS
Pensacola Gulf Coast Regional Airport (PNS)
Pensacola, FL
Latest photos of Pensacola Gulf Coast Regional Airport (PNS)
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | PNS |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
087-11-11.8040W/30-28-24.3320N -87.186612/30.473426 (Estimated) |
| Elevation | 121 ft / 36.88 m (Surveyed) |
| Land | 1211 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles NE of Pensacola, FL |
| Location | Escambia County, FL |
| Magnetic Variation | 02W (2010) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | Yes |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | New Orleans |
| Region | ASO - Southern |
| Traffic Pattern Alt | 1000 ft |
| Boundary ARTCC | ZJX - Jacksonville |
| Tie-in FSS | GNV - Gainesville |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | PNS (NOTAM-d service available) |
| Certification type/date | I C S 04/2005 |
| Federal Agreements | NGRY3 |
Runway 08/26
| Dimensions | 7000 x 150 ft (2134 x 46 m) |
| Surface | ASPH-E |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 08 | 26 | |
|---|---|---|
| Alignment | 78° | 127° |
| Physical elevation | 97.00 ft | 114.00 ft |
| Coordinates | 30.471334N / 87.195939W | 30.475313N / 87.174198W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| ILS type | LOC/DME | |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| REIL | Yes | Yes |
Runway 17/35
| Dimensions | 7004 x 150 ft (2135 x 46 m) |
| Surface | CONC-G |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 17 | 35 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 121.00 ft | 103.00 ft |
| Coordinates | 30.482909N / 87.190659W | 30.464147N / 87.185653W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Precision instrument , Fair Condition | Precision instrument , Good Condition |
| ILS type | ILS/DME | |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| RVR equipment | touchdown | touchdown |
| Approach light | MALSR | |
| REIL | Yes | |
| CL lights | Yes | Yes |
| TDZ lights | Yes | Yes |