Pope Aaf Airport (POB)
Pope Aaf Airport (POB)
POB
Pope Aaf Airport (POB)
Fayetteville, NC
Latest photos of Pope Aaf Airport (POB)
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | POB |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
079-00-52.1850W/35-10-15.2000N -79.014496/35.170889 (Estimated) |
| Elevation | 218 ft / 66.45 m (Estimated) |
| From nearest city | 12 nautical miles NW of Fayetteville, NC |
| Location | Cumberland County, NC |
| Magnetic Variation | 07W (1985) |
| Airport Use | Private |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | Yes |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Sectional chart | Charlotte |
| Region | ASO - Southern |
| Boundary ARTCC | ZDC - Washington |
| Tie-in FSS | RDU - Raleigh |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | POB (NOTAM-d service available) |
Runway 05/23
| Dimensions | 7501 x 150 ft (2286 x 46 m) |
| Surface | PEM |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 05 | 23 | |
|---|---|---|
| Alignment | 41° | 127° |
| Physical elevation | 218.00 ft | 191.00 ft |
| Coordinates | 35.163167N / 79.022803W | 35.178611N / 79.006189W |
| Traffic pattern | Left | Right |
| Runway marking | Precision instrument , Good Condition | Precision instrument , Good Condition |
| ILS type | ILS | |
| VGSI | non-specific system | non-specific system |
| RVR equipment | touchdown | touchdown |
| Approach light | ALSF1 | |
| REIL | Yes | No |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |
Runway 051/231
| Dimensions | 3000 x 60 ft (914 x 18 m) |
| Surface | ASPH |
| 051 | 231 | |
|---|---|---|
| Traffic pattern | Right | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |