Dutchess County Airport (POU)
Dutchess County Airport (POU)
POU
Dutchess County Airport (POU)
Poughkeepsie, NY
Latest photos of Dutchess County Airport (POU)
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | POU |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
073-53-03.1000W/41-37-35.7000N -73.884194/41.626583 (Estimated) |
| Elevation | 163 ft / 49.68 m (Surveyed) |
| Land | 640 acres |
| From nearest city | 4 nautical miles S of Poughkeepsie, NY |
| Location | Dutchess County, NY |
| Magnetic Variation | 12W (1975) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | Yes |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | Yes |
| Sectional chart | New York |
| Region | AEA - Eastern |
| Boundary ARTCC | ZBW - Boston |
| Responsible ARTCC | ZNY - New York |
| Tie-in FSS | ISP - New York |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | POU (NOTAM-d service available) |
| Certification type/date | IV A U 01/1985 |
| Federal Agreements | NGRY |
Runway 06/24
| Dimensions | 4999 x 100 ft (1524 x 30 m) |
| Surface | ASPH-E |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 06 | 24 | |
|---|---|---|
| Alignment | 51° | 127° |
| Physical elevation | 147.00 ft | 155.00 ft |
| Coordinates | 41.621919N / 73.892002W | 41.630595N / 73.877838W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| ILS type | ILS | |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| Approach light | MALSR | |
| REIL | Yes |
Runway 07/25
| Dimensions | 1358 x 100 ft (414 x 30 m) |
| Surface | TURF-DIRT-G |
| 07 | 25 | |
|---|---|---|
| Alignment | 51° | 127° |
| Physical elevation | 152.00 ft | 153.00 ft |
| Coordinates | 41.624977N / 73.888177W | 41.627332N / 73.884331W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking |
Nonstandard
*EDGES MARKED WITH REFLECTORS. |
Runway 15/33
| Dimensions | 2744 x 100 ft (836 x 30 m) |
| Surface | ASPH-CONC-E |
| 15 | 33 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 156.00 ft | 164.00 ft |
| Coordinates | 41.630223N / 73.885154W | 41.624567N / 73.878530W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Basic , Good Condition | Basic , Good Condition |
| VGSI | 4-box on left | |
| REIL | Yes |