Perry Lefors Field Airport (PPA)
Perry Lefors Field Airport (PPA)
PPA
Perry Lefors Field Airport (PPA)
Pampa, TX
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | PPA |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
100-59-46.5000W/35-36-46.8000N -100.996250/35.613000 (Estimated) |
| Elevation | 3245 ft / 989.08 m (Surveyed) |
| Land | 250 acres |
| From nearest city | 5 nautical miles NW of Pampa, TX |
| Location | Gray County, TX |
| Magnetic Variation | 06E (2015) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Dallas-ft Worth |
| Region | ASW - Southwest |
| Boundary ARTCC | ZAB - Albuquerque |
| Tie-in FSS | FTW - Fort Worth |
| FSS on Airport | No |
| FSS Phone | 817-541-3474 |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | PPA (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGRY |
Runway 05/23
| Dimensions | 4500 x 75 ft (1372 x 23 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 05 | 23 | |
|---|---|---|
| Alignment | 60° | 127° |
| Physical elevation | 3242.00 ft | 3238.00 ft |
| Coordinates | 35.613241N / 101.005990W | 35.619414N / 100.992876W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking |
Basic , Poor Condition
*RY MARKINGS FADED. |
Basic , Poor Condition
*RY MARKINGS FADED. |
Runway 17/35
| Dimensions | 5862 x 100 ft (1787 x 30 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 17 | 35 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 0° |
| Physical elevation | 3239.00 ft | 3241.00 ft |
| Coordinates | 35.618493N / 100.993825W | 35.602391N / 100.993833W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking |
Non-precision instrument , Poor Condition
*RY MARKINGS FADED. |
Non-precision instrument , Poor Condition
*RY MARKINGS FADED. |
| VGSI | pulsating/steady burning on left | pulsating/steady burning on left |
| REIL | Yes | Yes |