La Porte Municipal Airport (PPO)
La Porte Municipal Airport (PPO)
PPO
La Porte Municipal Airport (PPO)
La Porte, IN
Latest photos of La Porte Municipal Airport (PPO)
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | PPO |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
086-44-04.2990W/41-34-20.9000N -86.734527/41.572472 (Estimated) |
| Elevation | 812 ft / 247.50 m (Surveyed) |
| Land | 188 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles S of La Porte, IN |
| Location | La Porte County, IN |
| Magnetic Variation | 03W (1995) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Chicago |
| Region | AGL - Great Lakes |
| Boundary ARTCC | ZAU - Chicago |
| Tie-in FSS | HUF - Terre Haute |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | HUF (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 02/20
| Dimensions | 5000 x 75 ft (1524 x 23 m) |
| Surface | ASPH-G |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 02 | 20 | |
|---|---|---|
| Alignment | 20° | 127° |
| Physical elevation | 800.00 ft | 812.00 ft |
| Coordinates | 41.565545N / 86.737648W | 41.578431N / 86.731367W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| ILS type | LOCALIZER | |
| VGSI | 2-light PAPI on left | 2-light PAPI on left |
| REIL | Yes | Yes |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |
Runway 14/32
| Dimensions | 2798 x 60 ft (853 x 18 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 14 | 32 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 810.00 ft | 799.00 ft |
| Coordinates | 41.576037N / 86.738183W | 41.570613N / 86.730947W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Basic , Good Condition | Basic , Good Condition |
| VGSI | 2-light PAPI on left | |
| REIL | No | No |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |