Ernest A. Love Field Airport (PRC)
Ernest A. Love Field Airport (PRC)
PRC
Ernest A. Love Field Airport (PRC)
Prescott, AZ
Latest photos of Ernest A. Love Field Airport (PRC)
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | PRC |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
112-25-09.2000W/34-39-17.4000N -112.419222/34.654833 (Estimated) |
| Elevation | 5044 ft / 1537.41 m (Surveyed) |
| Land | 760 acres |
| From nearest city | 7 nautical miles N of Prescott, AZ |
| Location | Yavapai County, AZ |
| Magnetic Variation | 13E (1995) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | Yes |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Phoenix |
| Region | AWP - Western-Pacific |
| Boundary ARTCC | ZAB - Albuquerque |
| Tie-in FSS | PRC - Prescott |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | PRC (NOTAM-d service available) |
| Certification type/date | I A S 08/2008 |
| Federal Agreements | NGY3 |
Runway 03L/21R
| Dimensions | 4846 x 60 ft (1477 x 18 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 03L | 21R | |
|---|---|---|
| Alignment | 41° | 127° |
| Physical elevation | 4975.00 ft | 4938.00 ft |
| Coordinates | 34.656491N / 112.420449W | 34.666493N / 112.409818W |
| Traffic pattern | Left | Right |
| VGSI | 2-light PAPI on left | 2-light PAPI on left |
Runway 03R/21L
| Dimensions | 7619 x 150 ft (2322 x 46 m) |
| Surface | ASPH-G |
| Surface treatment | Porous Friction Course |
| 03R | 21L | |
|---|---|---|
| Alignment | 41° | 127° |
| Physical elevation | 5028.00 ft | 4958.00 ft |
| Coordinates | 34.646463N / 112.428005W | 34.662189N / 112.411297W |
| Gradient | 1.00 | 0.90 |
| Traffic pattern | Right | Right |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Precision instrument , Good Condition |
| ILS type | ILS/DME | |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| Approach light | MALSR | |
| REIL | Yes | No |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |
Runway 12/30
| Dimensions | 4408 x 75 ft (1344 x 23 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 12 | 30 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 5017.00 ft | 5045.00 ft |
| Coordinates | 34.652738N / 112.427966W | 34.643951N / 112.417889W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Fair Condition | Basic , Fair Condition |
| VGSI | 2-light PAPI on left | 2-light PAPI on left |
| REIL | Yes | Yes |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |