Perry Municipal Airport (PRO)
Perry Municipal Airport (PRO)
PRO
Perry Municipal Airport (PRO)
Perry, IA
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | PRO |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
094-09-35.4000W/41-49-40.8000N -94.159833/41.828000 (Estimated) |
| Elevation | 1013 ft / 308.76 m (Surveyed) |
| Land | 138 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles W of Perry, IA |
| Location | Dallas County, IA |
| Magnetic Variation | 02E (2010) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Omaha |
| Region | ACE - Central |
| Boundary ARTCC | ZMP - Minneapolis |
| Tie-in FSS | FOD - Fort Dodge |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | FOD (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NY1 |
Runway 04/22
| Dimensions | 2322 x 237 ft (708 x 72 m) |
| Surface | TURF-G |
| 04 | 22 | |
|---|---|---|
| Alignment | 50° | 127° |
| Physical elevation | 1013.00 ft | 997.00 ft |
| Coordinates | 41.825593N / 94.161767W | 41.829645N / 94.155197W |
| Traffic pattern | Left | Left |
Runway 14/32
| Dimensions | 4001 x 75 ft (1220 x 23 m) |
| Surface | CONC-F |
| 14 | 32 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 1010.00 ft | 1004.00 ft |
| Coordinates | 41.832476N / 94.165253W | 41.823984N / 94.155951W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 2-light PAPI on left | 2-light PAPI on left |
| REIL | Yes | Yes |