New River Valley Airport (PSK)
New River Valley Airport (PSK)
PSK
New River Valley Airport (PSK)
Dublin, VA
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | PSK |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
080-40-42.5340W/37-08-14.4430N -80.678482/37.137345 (Estimated) |
| Elevation | 2105 ft / 641.60 m (Surveyed) |
| Land | 469 acres |
| From nearest city | 2 nautical miles N of Dublin, VA |
| Location | Pulaski County, VA |
| Magnetic Variation | 06W (1985) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Cincinnati |
| Region | AEA - Eastern |
| Boundary ARTCC | ZTL - Atlanta |
| Responsible ARTCC | ZDC - Washington |
| Tie-in FSS | DCA - Leesburg |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | PSK (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 06/24
| Dimensions | 6201 x 150 ft (1890 x 46 m) |
| Surface | ASPH-G |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 06 | 24 | |
|---|---|---|
| Alignment | 52° | 127° |
| Physical elevation | 2105.00 ft | 2073.00 ft |
| Coordinates | 37.132117N / 80.686878W | 37.142574N / 80.670089W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Precision instrument , Fair Condition | Non-precision instrument , Fair Condition |
| ILS type | ILS | |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| Approach light | MALSR | |
| REIL | Yes | |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |